Cel programu: zagospodarowanie i przetworzenie odpadów organicznych oraz osadów ściekowych w gminach.
Zarówno mieszkańcy, przedsiębiorstwa, rolnicy, ale również Gminy odczuwają boleśnie wzrost cen odbioru odpadów. Nowe przepisy dotyczące segregacji, problemy ze składowaniem i utylizacją. Te czynniki wpływają bezpośrednio na stale rosnące koszty stawek odbioru śmieci.
Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów dotykających mieszkańców i samorządy jest segregacja odpadów organicznych i przetworzenie ich w pełnowartościowy nawóz. Wykorzystanie odpadów jako lokalny substrat energetyczny ze względu na potencjał energetyczny jest dualnym rozwiązaniem, które wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.
Biogazownia może przyjmować i przetwarzać wszelkie, posegregowane odpady organiczne, począwszy od odpadów z produkcji rolnej, hodowlanej, przetwórczej a skończywszy na posegregowanych odpadach żywnościowych od każdego gospodarstwa domowego oraz osadach ściekowych z gminnej oczyszczalni.
Korzyści dla Gminy
możliwość zmniejszenia wolumenu odpadów, za które się płaci (szacuje się, że odpady organiczne stanowią 30% odpadów z każdego gospodarstwa domowego);
wytwarzanie energii elektrycznej, która po sprzedaży do sieci, będzie stanowiła znaczący przychód do budżetu gminnego;
możliwość zagospodarowania wytworzonego w biogazowni ciepła i zagospodarowania w sieci ciepłowniczej na terenie gminy, co obniży koszt ogrzewania i ciepłej wody;
przekazanie rolnikom z terenu gminy wysokowartościowego nawozu


harmonogram działań
- Seminarium przygotowawcze. Podpisanie umowy. Rozpoczęcie prac nad możliwością realizacji Gminnej Instalacja Produkcji Biogazu (GIPB). W ramach etapu spotkanie z władzami gminy i przedstawienie wstępnej koncepcji i kierunków rozwoju, oszacowanie potencjału instalacji.
- Przygotowanie założeń do projektu. Wybór lokalizacji, wybór i oszacowanie ilości dostępnego substratu, warunki przyłączeniowe do sieci. Propozycja zagospodarowania energii cieplnej w ramach projektu. Na tym etapie prac spotkanie z mieszkańcami/interesariuszami jako potencjalnymi dostawcami substratu – doszacowanie ilości substratu, prezentacja założeń na komisji/sesji Rady Gminy.
- Przygotowanie dokumentacji i PFU. Opracowanie studium wykonalności projektu. Przedstawienie kalkulacji finansowych: przychody, koszty, przepływy finansowe. Przygotowanie rozwiązań dotyczących pozyskania dofinansowania z dotacji unijnych.
- Prezentacja wyników przeprowadzonych analiz oraz wskazanie najlepszych dostępnych rozwiązań i potencjalnych zysków dla Gminy i mieszkańców.
- Opracowanie procedur przetargowych oraz SIWZ.
- Wsparcie eksperckie przy wyborze oferenta. Pełnienie roli biura projektu – udzielanie informacji oferentom. Przedstawiciel Agencji jako sekretarz komisji bez prawa głosu.
- Realizacja Instalacji. Agencja może występować jako pełnomocnik Gminy wykonujący funkcje kontrolne.
Masz pytania? Potrzebujesz ofertę?

Piotr
tel.: +48 780 021 061
e-mail: piotr.tarnowski@e-awos.pl